need an advice!!( 1. english post! can be wrong sentences) :)

well…

it s really hard to decide sometimes…

you have to choose really important thing that is going to effect your whole life!

anyway! we r couple friends who lived in another country for a long time… we all lived diffrent countries!

and somehow we decided to come back and settle down in our country…

some of us are working now some of us are looking for a job! well i ve been looking for a job for a long time:)

and living in another country, another culture is totally different. and generally people get use to this life very easily and they have lots of experiences! right!

ok this is my point! we all missing our life in outside! living in another country, missing  those days are our only topics when we are together!

we r just talking about old days, fun days, how different and nice ( of course we had really really bad times when we were living there!)  living there!

and especially i and bora i guess, whenever stay alone we were just thinking to go back! 

cause , i really missed my little brothers, i missed baltimore, i missed columbia mall ( i hate shopping malls by the way!) , i missed  nyc i just missed to live there…

and he is and all other friends are missing something that i cant write all in here!

and we need to decide well of course not we , i need to decide what i really want! do i really want to live there? do i really need to go to another school?

am i trying to run away from something? am i scare cuase i havent found a job yet , and it s been a long time since i come back? is it my easy way? or am i really need to do that that cuase i dont wanna say ” i am so regret right now, i should go back usa 3 years ago!!”

of course there are another reasons that we have to stay here, or may be to go but do we really need to settle down in somewhere to be prepared to life, to be successfull in our career, or can we do this wherever we want? is it easy like that?

million questions in my mind to make my life clear, and it s just getting worse whenever we get together with my friends who lived in other country.. cause we r  just talking about good things and when we alone it s not that fun!

well like i said there many things that i cant write here about stay or go! but if we have a chance to do this , can we skip a may be one more year to be clear?

to say weeeeel i did it.. wasnt that good to go back / it was the best decision i ve ever made?

anyway i wrote this to one of my best friends! so we will read this may be 5 years later and talk about what we decide?

if you read this and want to give advice i ll be grateful:) cause i m kind of lost!

Reklamlar

About rabiakaraagac

if you can't win them with facts, dazzle them with dreams... rabiakaraagac tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

2 responses to “need an advice!!( 1. english post! can be wrong sentences) :)

 • Seval

  Bu gece buna benzer şeyler düşündüm durdum. Tam olarak gitmek ve kalmak mevzuları değil esasında benim zihnimden geçenler. Daha ziyade bir Türk olarak yurtdışında yaşamak başlığı…

  Yol boyunca konuştum durdum kendimle. Bazı şeyler var, hani o çocukluktan gelen şeyler, kalbimizi dolduran, yahu işte bizi yetiştiren şeyler… Ruhu var yani, dili var, eti kemiği var. Kocama bir gerçekliği var. Ondan uzaklaşamayız gibi geliyor bana. Vazgeçemeyiz.

  Aksi halde başka bir ruhun ve gerçeğin içinde kendi ruhunu korumak/kollamak ve o gerçeğin içinde kendi gerçeğini yaratmaya çalışmakla geçiyor zaman kimi zaman. Çoğu zaman eğleniyorsun, illa ki! Ancan yoruyor be Rabiş’im. Her güzel şeye rağmen, biryerlerde “yabancı” olmak son kertede yoruyor insanı.

  Nerelerden geldiğini, nasıl büyüdüğünü, neye ağlayıp neye güldüğünü anlatamadığın insanlarla. en fazla bir barda bira içip sabun köpüğü sohbetler edebiliyorsun.

  Özlüyorsun. Şehrini, arkadaşlarını, aileni değil. En çok kendini!

  Ancan yeniden “döndüğümüzde” “kendimizi” buluyoruz/bulacağız.

  Gidelim elbet. Gitmeler güzel. Güvenli ortamımızdan çıktığımızda daha çok ve daha hızlı öğrendiğimize inanıyorum ben de. Ama gitmelerin güzel yanı; dönmeler. Her ne kadar döndükten 3 gün sonra sıkılmaya başlasak da…

 • rabiakaraagac

  iste bu yuzden geri donup doydugumuzu hissettigimiz anda tekrar kacmak istiyoruz belkide! nikotin gibi bi nevi! ama kendimizi bulmak icin dondugumuz zaman ya erken bir zamansa? buraya yazmadigim bir cok sebeb var tabi, onlari bilare konusuruz… tek bildigim buraya donememdeki en onemli sebep senin anlattiklarindir! belkide herkes kendi duzenini kurup kabugunda yasarken, benim bu duzensizligim panige yol aciyor… o yuzden gitmek daha kolay geliyor! bilmiyorum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: